بررسی نقش رهبری و فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کووید-19

نوع مقاله : مروری روایتی

نویسندگان

1 مرکز تحقیقات تروما، بیمارستان بقیه الله الاعظم، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران

2 پزشک و دکترای مدیریت استراتژیک، نایب رئیس مؤسسه بین المللی سلامت پروفسور سمیعی، تهران، ایران

3 دکترای مدیریت آموزشی، کارشناس ارشد تخصصی اداره بهداشت، امداد و درمان ستادکل نیروهای مسلح، تهران، ایران

چکیده

زمینه و هدف: همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اقدامات گسترده و مؤثری برای کنترل بیماری و مدیریت پیامدهای این همه گیری انجام داده اند. هدف این مطالعه شناسایی و دسته بندی ابعاد مدیریت و رهبری نیروهای مسلح به منظور شناسایی تدابیر و تلاش های کمتر معرفی شده، می باشد. نتایج این مطالعه می تواند به عنوان یک چارچوب عملی و قابل تعمیم برای بهره وری مدیریت بحران در ایران و سایر نیروهای مسلح دنیا مورد استفاده قرار گیرد.
روش‌ها: مطالعه کیفی حاضر به روش تحلیل محتوای اسناد انجام شد. ابتدا با مرور منابع الکترونیک، تمامی اسناد و مقالات موجود مرتبط با رهبری و مدیریت بیماری کووید-19 شناسایی شد.کلیه فایل های مولتی مدیا شامل صوتی، نوشتاری و تصویری مرتبط نیز در بازه زمانی اسفند 1398 تا مهر 1400 از طریق جستجو در اینترنت و با مراجعه به وب سایت ها و پایگاه های داده ای با کلیدواژه هایی مبتنی بر معیارهای فوق جستجو و جمع آوری گردید. انتخاب اسناد به صورت هدفمند و با در نظرگرفتن ملاک های چهارگانه JUPP صورت گرفت. پس از غربالگری چند مرحله ای نهایتاً 75 سند انتخاب و پس از کدگذاری آنالیز انجام شد.
یافته‌ها: واکنش و اقدامات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای عمده درگیر و نیز ابعاد مدیریت و رهبری مؤثر برای مقابله با پاندمی کرونا در 22 زمینه شناسایی و ثبت شد.
نتیجه‌گیری: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با توجه به بهره مندی از ظرفیت هاى گسترده در حوزه مدیریت و رهبری، برگرفته از تجربیات زمان دفاع مقدس، اصول مدیریت سازمانی و رهبری نظامی و بویژه الگوگیری و فرمانپذیری از منویات و فرامین فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) همانند: اتخاذ استراتژی، انعطاف پذیری در سلسله مراتب، برنامه ریزی و هماهنگی، ارتباطات، آزادی عمل، اعتماد، نوآوری به هنگام بحران، آموزش و توانمندسازی، لزوم صبر و شکیبایی، انگیزه های دینی و انسانی، کارتیمی، ... و نیز با استفاده از امکانات پزشکی و بیمارستانی، توانسته پاسخ مناسبی به نیاز بیماران ناشی از همه گیری کرونا دهد و به نظام بهداشتی و درمانی کشور کمک شایانی نماید. این اقدامات شامل: ایجاد نقاهتگاه، راه اندازی بیمارستان ثابت و سیار، تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده، طرح های غربالگری، مراکز سرپایی، محدودیت تردد، طراحی کیت تست تشخیص کرونا، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی، خدمات مشاوره تلفنی و ... می باشد.

کلیدواژه‌ها